ماشین آلات تکی پسته

حوض خشک:             Air Flow Float Tank
این دستگاه توسط هوا و لرزش قابلیت جداسازی موارد زیر از پسته های خوب را دارد:
۱- گرد و خاک و ذرات ریز داخل پسته .
۲- پسته های ریز و نامرغوب .
۳- پسته های پوک و نیمه مغز .
۴- سنگ و اجسام سنگین(در صورت نیاز).

پوک گیر:                   Airleg
این دستگاه به وسیله جریان هوا پسته های پوک و همچنین آشغالهایی از قبیل پوست و خرده خوشه ها را از پسته های سنگین جدا نموده و به خارج از دستگاه منتقل می نماید.این دستگاه در دو مدل مخصوص پسته تر و خشک تولید می شود.

نوار بالابر لاستیکی:                  Bucket Elevator
این دستگاه جهت بالا بردن پسته در خط فرآوری پسته مورد استفاده قرار می گیرد. و در مدل های مختلف تولید می شود. از نوع پله کوتاه در ابتدای خط که پسته با خوشه و پوست است استفاده می شود و از نوع پله بلند در سایر نقاط خط برای انتقال پسته های پوست شده استفاده می شود. نوع بدون پله این نوع بالابر جهت تخلیه سیلوها استفاده می شود.

حوض آبی:                  Floating Tank
این دستگاه توسط آب عمل جدا سازی پسته های سبک را از پسته های سنگین انجام می دهد. پسته سنگین در ته مخزن ته نشین می شود و توسط نوار زنجیری مخصوص(استنلس استیل) به ارتفاع بالا و بیرون منتقل شده و وارد رطوبت گیر می شود و پسته های سبک روی مخزن شناور شده و بوسیله جریان آب که توسط نازلهایی که در قسمت بالای مخزن قرار دارند از کانال رو آبی خارج می شوند.

 

هیتر:                 Heat Exchanger
این دستگاه هوای گرم تولید می نماید و می تواند در کنار دستگاههای رطوبت گیـر، انواع خشک کن ها و برشته کن پسته قرار گیرد. هوا در این دستگاه توسط انتقال حرارت از یک کوره که بوسیله مشعل داغ شده و توسط یک فن، از روی کوره مذکور عبور می نماید، گرم می شود. میزان حرارت هوای خروجی بوسیله ترموستات قابل تنظیم می باشد.

 

رطوبت گیر:               Pre-Dryer
پسته پس از عبور از دستگاه شستشو جهت رطوبت گیری وارد این دستگاه می شود بر اثر دمیده شدن هوای گرم بداخل پسته ها و در طی عبور از این دستگاه رطوبت پسته ها تا حد زیادی گرفته می شود. هوای گرم مورد نیاز توسط یک دستگاه هیتر که ظرفیت حرارتی آن با توجه به طول و عرض دستگاه فوق الذکر متفاوت می باشد تامین می شود. پسته ها ضمن عبور از این دستگاه تا حدی خندان تر میشوند و در نتیجه از رویت بهتری برخوردار میگردند. پسته ها در این دستگاه بطور کامل بهم می خورند و در طول مسیر با سطح تمام استنلس استیل در تماس می باشند.

 

پسته پوست کن لاستیکی:                 Hulling Machine (Rubber Type) j
این ماشین در ابتدای خط فرآوری پسته به منظور (۱- جداکردن خوشه ها و دانه ها از هم ۲- پوست کندن پسته ها ۳- گرفتن پوست و آشغال ) مورد استفاده قرار میگیرد. پسته های تازه ابتدا وارد قسمت خوشه گیر شده و پس از جداسازی دانه ها از خوشه ها پسته پوست نشده وارد چرخ شده و پس از عبور از بین توپهای لاستیکی در اثر اصطکاک بین توپها پوست آن جدا می شودو سپس پسته پوست شده وارد قسمت پوست گیر می گردد . این دستگاه شامل استوانه ای می باشد که روی آن تیغه های مارپیچ از جنس استنلس استیل پیچیده شده است و عمل جداسازی پوست و نخاله را از پسته به عهده دارد و در ضمن باعث حرکت پسته به جلو و ورود به دستگاه بعدی می شود.

 

غربال:                    Size Separator (Screen) j
این دستگاه در ترمینالهای پسته خشک مورد استفاده قرار می گیرد و پسته ها را به صورت خطی از ریز به درشت جدا می کند و دارای ۳ خروجی پسته و یک خروجی خاک پسته می باشد. ورقهای روی غربال قابل تعویض می باشند و دستگاه به سیستم بازکننده سوراخ ورقها مجهز می باشند . این دستگاه با ظرفیت مختلف قابل تولید می باشد.

 

گوگیر استوانه ای تکی:                     Stick Tight Separator
این دستگاه در خط فرآوری پسته تر مورد استفاده قرار می گیرد. و قابلیت جداسازی پسته های بدون پوست را از پسته های پوست دار کال و نیمه پوست دار (گو) دارد.

 

بالابر Z : 

این دستگاه به منظور انتقال پسته و خشکبار مورد استفاده قرار می گیرد. و به واسطه شکل ظاهری دستگاه توانائی انتقال محصول را از سطحی با ارتفاع پائین به سطحی با ارتفاع بالاتر را دارا می باشد و کمترین فضا را جهت این عمل اشغال می نماید.

 

نوار کنترل:                        Picking Table
این دستگاه جهت بازبینی محصول در خط فرآوری پسته تر و خشک مورد استفاده قرار می گیرد. پسته های نامرغوب و اجسام خارجی توسط افرادی که در دو طرف دستگاه قرار دارند جمع آوری می گردد.

سیستم شستشو:                       Washing System
این دستگاه عمل شستشوی پسته را بر عهده دارد در ضمن تا حد قابل توجهی آشغالهای پسته را نیز جدا می نماید.این دستگاه پسته ها را توسط یک توپی استوانه ای شکل که روی آن مارپیچهایی از جنس استنلس استیل متصل شده است بطرف جلو هدایت می کند و در طول مسیر توسط نازلهایی آب با فشار روی پسته ها پاشیده می شود .


دهان بست جداکن:                             Split Separator

این دستگاه برای جدا کردن پسته های دهان بست از دهان باز مورد استفاده قرار می گیرد. پسته ها پس از عبور از قیف وارد استوانه دواری می شوند که داخل آن سوزنهای مخصوصی تعبیه شده است و در طی عبور از داخل استوانه پسته های دهان باز توسط سوزنها به دیواره استوانه چسبیده و به بالامی روند و در آنجا توسط پاروهای مخصوص به داخل نوار نقاله هدایت شده و از دستگاه خارج می شوند و پسته های دهان بست هم پس از عبور از طول استوانه به خارج از دستگاه هدایت می شوند این دستگاهها در مدلهای مختلف و ظرفیتهای مختلف قابل تولید می باشد.